Mastering Decimal Division in Real-Life Scenarios

Mastering Decimal Division in Real-Life Scenarios

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates With Complex Fractions

Unit Rates With Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Chapter 5 Review

Chapter 5 Review

6th Grade

13 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

8th - 9th Grade

7 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Mastering Decimal Division in Real-Life Scenarios

Mastering Decimal Division in Real-Life Scenarios

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A baker made 12.5 pounds of dough and wants to divide it into bags that each hold 2.5 pounds. How many bags can he fill?

5

3

4

6

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah bought 3.6 meters of ribbon and wants to cut it into pieces that are 0.9 meters long. How many pieces can she cut?

3

4

6

5

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150.75 miles on 5.5 gallons of gas. How many miles does the car travel per gallon?

27.5 miles per gallon

25 miles per gallon

20 miles per gallon

30 miles per gallon

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer harvested 45.6 liters of milk and wants to put it into bottles that hold 1.2 liters each. How many bottles can he fill?

42

36

38

40

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A teacher has 24.5 pencils and wants to distribute them equally among 5 students. How many pencils will each student receive?

5.5

3.2

6.1

4.9

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2.4 cups of sugar, and you want to make half of the recipe. How much sugar do you need?

1.5 cups

1.2 cups

1.0 cups

2.0 cups

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 8.4 pounds of apples for $3.60. What is the price per pound?

$0.60

$0.50

$0.30

$0.43

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?