Mastering Decimal Division in Real-Life Scenarios

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A baker made 12.5 pounds of dough and wants to divide it into bags that each hold 2.5 pounds. How many bags can he fill?
5
3
4
6
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah bought 3.6 meters of ribbon and wants to cut it into pieces that are 0.9 meters long. How many pieces can she cut?
3
4
6
5
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 150.75 miles on 5.5 gallons of gas. How many miles does the car travel per gallon?
27.5 miles per gallon
25 miles per gallon
20 miles per gallon
30 miles per gallon
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farmer harvested 45.6 liters of milk and wants to put it into bottles that hold 1.2 liters each. How many bottles can he fill?
42
36
38
40
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A teacher has 24.5 pencils and wants to distribute them equally among 5 students. How many pencils will each student receive?
5.5
3.2
6.1
4.9
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2.4 cups of sugar, and you want to make half of the recipe. How much sugar do you need?
1.5 cups
1.2 cups
1.0 cups
2.0 cups
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 8.4 pounds of apples for $3.60. What is the price per pound?
$0.60
$0.50
$0.30
$0.43
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Standard & Metric Conversions

Quiz
•
5th - 6th Grade
11 questions
Measurement Conversions with Ratios

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Problem Solving for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Decimal Division: Real-Life Problem Solving for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for English
10 questions
Making Predictions

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Capitalization Rules & Review

Quiz
•
3rd - 5th Grade
13 questions
Vocabulary Cards 1-13

Quiz
•
5th Grade
22 questions
Unit 1 Week 1 Pre-Historic TN Native Americans

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Parts of Speech

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Parts of Speech Review

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Sentences

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Main Idea

Lesson
•
4th - 5th Grade