Rates  and  Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Compare Rates

Compare Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios. Rates and Percents

Ratios. Rates and Percents

6th Grade

10 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates  and  Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.NS.B.2, 6.RP.A.3

+2

Standards-aligned

Used 54+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

$14 for 8 pounds

$1.75 per pound

$0.57 per pound

$1.70 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?

75 miles per hour

0.013 miles per hour

750 miles per hour

13 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A grocery store is selling candy corn for Halloween. They sell 22 ounce bags for $2.64 and 40 ounce bags for $5.60. Which bag of candy corn is the better buy?

22 ounce bag

40 ounce bag

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

88 students for 4 classes
How many students per class?
22 students per class
22 classes per student
25 students per class
25 classes per student

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

125 students are riding in 5 buses, how many students are on one bus?
5
20
25
100

Tags

CCSS.6.NS.B.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?