Grade 6 Unit Rate Challenges: Calculate & Compare Rates

Grade 6 Unit Rate Challenges: Calculate & Compare Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

8th Grade

14 Qs

Understanding Unit Rates

Understanding Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Proportional Reasoning: Rates and Graphs for 6th Graders

Proportional Reasoning: Rates and Graphs for 6th Graders

6th Grade - University

10 Qs

Unit 3- Test Review (End of Unit)

Unit 3- Test Review (End of Unit)

6th Grade

14 Qs

Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Grade 6 Unit Rate Challenges: Calculate & Compare Rates

Grade 6 Unit Rate Challenges: Calculate & Compare Rates

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?

70 miles per hour

50 miles per hour

80 miles per hour

60 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 apples cost $3, what is the cost per apple?

$0.60

$1.00

$0.30

$0.75

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A runner completes 10 laps in 20 minutes. What is the unit rate in laps per minute?

0.5 laps per minute

0.25 laps per minute

1 lap per minute

2 laps per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 3 pounds of bananas for $1.50. How much does it cost per pound?

$0.75

$0.25

$0.50

$1.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a bike can travel 60 miles on 2 gallons of gas, what is the unit rate in miles per gallon?

25 miles per gallon

30 miles per gallon

15 miles per gallon

45 miles per gallon

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 4 cups of flour for 8 servings. How many cups of flour are needed per serving?

2 cups

0.5 cups

3 cups

1 cup

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car uses 15 gallons of gas to travel 300 miles, what is the unit rate in miles per gallon?

30 miles per gallon

25 miles per gallon

15 miles per gallon

20 miles per gallon

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?