Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
+1
Standards-aligned
Cyndy Parker
Used 294+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - $112 in 8 hours
$12 per h
$14 per h
$13 per h
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 49 points in 7 games
6 points per game
8 points per game
7 points per game
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 120 problems in 5 hours
24 problems per h
22 problems per h
10 problems per h
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 150 miles in 6 gallons
20 miles per gallon
25 miles per gallon
22 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 105 students in 3 classes
33 students per class
32 students per class
35 students per class
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 549 vehicles on 9 acres
61 vehicles per acre
60 vehicles per acre
62 vehicles per acre
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate - 88 students for 4 classes
20 students per class
21 students per class
22 students per class
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rate and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rate from Graphs

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade