Unit Rates Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Brittani Simmons
Used 22+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
$14 for 8 pounds
$1.75 per pound
$0.57 per pound
$1.70 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?
75 miles per hour
0.013 miles per hour
750 miles per hour
13 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Juliana walks every Sunday for 4 hours and burns a 465 calories. Find the unit rate.
116 calories per hour
86 calories per hour
0.0086 calories per hour
116.25 calories per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Is the following statement a rate or a UNIT RATE?
Lily watches 3 movies in 2 days.
rate
UNIT RATE
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Is the following statement a rate or a UNIT RATE?
Laila paid $5.00 for 3 feet of LED lights.
rate
UNIT RATE
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Is the following statement a rate or a UNIT RATE?
Mr. Lorio runs 5 miles in 1 hour.
rate
UNIT RATE
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
k represents
the constant of proportionality
the king
ketchup
a strikeout
Tags
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Simplifying Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rate of Change from a Table

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratios/Rates/Proportions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Proportions & Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade