Unit Rates & Conversions

Unit Rates & Conversions

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.4D, 7.4E, 7.4B STAAR Review

7.4D, 7.4E, 7.4B STAAR Review

7th Grade

10 Qs

7th 4-7 Subtract Expressions

7th 4-7 Subtract Expressions

7th Grade

15 Qs

Mastering Proportions - 7.4D

Mastering Proportions - 7.4D

7th Grade

15 Qs

Rates, ratios, and percents SBC

Rates, ratios, and percents SBC

7th Grade

12 Qs

7th Grade STAAR Review 2023 part 1

7th Grade STAAR Review 2023 part 1

7th Grade

10 Qs

Multiple Step Word Problems

Multiple Step Word Problems

5th Grade - University

10 Qs

Linear Relationships

Linear Relationships

7th Grade

14 Qs

Adv Prop Part 1 Retake Test

Adv Prop Part 1 Retake Test

7th Grade

11 Qs

Unit Rates & Conversions

Unit Rates & Conversions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Mary Smart

Used 7+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Sophie can type 129 words in 3 minutes.  How many words can she type in 14 minutes? (*Hint: Find the UNIT RATE first!)

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Patrick Mahomes is 6 feet 3 inches tall. How many centimeters tall is he?

(*Hint: Convert his height to inches first)

1 foot = 12 inches

1 inch = 2.54 centimeters

3.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

When multiplying and dividing integers, same signs will result in a ​ (a)   answer, and different signs will result in a ​ (b)   answer.

positive
negative

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Three students wrote equivalent ratios on their dry erase boards. Which of these students wrote an equation that is true?

Jasmine only

Noah & Lian

Noah only

Lian & Jasmine

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box of cereal weighs 14 ounces and costs $2.66.  What is the price per ounce of the cereal?

$0.14

$0.21

$0.19

$0.24

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

13.8 x 5.3

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of the number of almonds to raisins in a bag of trail mix is 4:3. If there are 600 almonds in a bag, how many raisins are in the same bag?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?