Mrs. Endsley made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
Conversions Unit Rate Unit Price

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$18 in 1 hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Schaffer saw turkeys on sale. Which is the better deal?
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb. or
Sara Lee Turkey 12.52 for 3 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Refer to the double number line.
If Kim makes 8 loaves of bread, how many cups of raisins did she use?
4
12
16
24
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Convert 4 pints to quarts.
1
2
4
8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
10 yards = _______ feet
360
30
3 1/2
120
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Convert 8 inches to cm:
20.32 cm
3.15 cm
80 cm
96 cm
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express as a Unit Rate.
Mrs. Wight received 8 emails in 4 hours
24 emails in 2 hours
48 emails in 4 hours
12 emails in 1 hour
4 hours in 48 emails
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade