Operations and Cost Control

Operations and Cost Control

12th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Lesson 21 - Job Search Mistakes

Lesson 21 - Job Search Mistakes

9th - 12th Grade

20 Qs

Care Bears: UNLOCK THE MAGIC

Care Bears: UNLOCK THE MAGIC

2nd Grade - Professional Development

17 Qs

Table Setting And Table Manners

Table Setting And Table Manners

9th - 12th Grade

15 Qs

Hospitality and Catering All units (Quiz 1)

Hospitality and Catering All units (Quiz 1)

9th - 12th Grade

13 Qs

Food Allergies

Food Allergies

6th - 12th Grade

16 Qs

ServSafe Ch. 3 Review Quiz

ServSafe Ch. 3 Review Quiz

10th Grade - Professional Development

10 Qs

Meats Review

Meats Review

9th - 12th Grade

19 Qs

Saving and Investment Vocab Assessment

Saving and Investment Vocab Assessment

10th - 12th Grade

15 Qs

Operations and Cost Control

Operations and Cost Control

Assessment

Quiz

Specialty

12th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Shaila Erroba

Used 52+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which one does not belong to food cost control in menu planning?

Available Manpower

Purchase Standard

Type of Service

Target Market

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Purchase Standard these are detailed requirements, specifications, guidelines, and characteristics to achieve excellence in raw materials or end products.

True

False

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

This is a result of poor forecasting and it can cause high food costs.

Leftover

Use edible trim

Food Utilization

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ingredient Cost: 500

Desired Food Cost: 10%

What is the base selling price?

50 php

5 php

500 php

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5 Tbsp to ____________ ml

10 ml

15 ml

100 ml

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3 cups to ____________ tablespoon

48 tbsp

48 tsp

32 tbsp

32 tsp

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ingredient Cost: 5000

Desired Food Cost: 25%


What is the base selling price?

200 php

2000 php

20000 php

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?