PAS X Tata Boga

PAS X Tata Boga

1st - 12th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Kuis Pukul 8 Part 1

Kuis Pukul 8 Part 1

1st - 2nd Grade

15 Qs

ITEC HARI 2

ITEC HARI 2

1st Grade

15 Qs

HUT Kota Pontianak

HUT Kota Pontianak

1st Grade - Professional Development

10 Qs

Anita Indriasari

Anita Indriasari

7th Grade

10 Qs

bahasa Indonesia tema 2 kelas 3

bahasa Indonesia tema 2 kelas 3

3rd Grade

10 Qs

Benar dan Salah

Benar dan Salah

9th Grade - Professional Development

15 Qs

MINECRAFT JAVA (bardzo trudne)

MINECRAFT JAVA (bardzo trudne)

1st Grade - Professional Development

10 Qs

Warren Buffett the Investor Quiz

Warren Buffett the Investor Quiz

9th Grade

11 Qs

PAS X Tata Boga

PAS X Tata Boga

Assessment

Quiz

Fun, Life Skills

1st - 12th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Anisa Rahmawati

Used 37+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Warna kuning pada hidangan tersebut diperoleh dari?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Nasi uduk berasal dari daerah?

Jawa Barat

Jawa Tengah

Kalimantan Barat

Madura

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Telur apakah yang digunakan untuk membuat botok telur asin?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Alat pengolahan yang digunakan untuk membuat garang asem ayam adalah?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Sate lilit adalah makanan khas dari daerah?

Bali

Papua

Aceh

Betawi

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Dalam satu porsi nasi kuning dibutuhkan 100 gram beras. JIka harga berasnya adalah 10.000/kg, berapakah biaya beras untuk 10 porsi?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Dibutuhkan 250 gram daging ayam untuk membuat seporsi chicken katsu. Harga ayam saat ini adalah 30.000/kg. Berapa uang yang dikeluarkan untuk membuat 5 porsi chicken katsu?

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?