LT 4.1-4.6 Ratios & Proportions Review
Quiz
•
Mathematics
•
9th - 10th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Kelli Roskopf
Used 13+ times
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Express each ratio as a fraction in simplest form.
10 girls out of 24 students
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Express each ratio as a fraction in simplest form.
6 red cards to 4 blue cards
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express each ratio as a fraction in simplest form.
3 yards to 4 feet
Hint: ratios need the SAME units!
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Express each ratio as a fraction in simplest form.
8 pints to 2 gallons
Hint: ratios need the SAME units!
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Jean got 12 hits out of 16 times at bat. Express this ratio as a fraction in simplest form. Explain its meaning.
12 hits out of 16 times at bat
3 times at bat for every 4 hits
6 hits out of 8 times at bat
3 hits out of 4 times at bat
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Express each rate as a unit rate. Round to the nearest hundredth.
$25.97 for 8 boxes
$3.25 per box
$3.24 per box
$0.30 per box
$0.31 per box
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Express each rate as a unit rate. Round to the nearest tenth if needed.
400 meters in 5 minutes
80 meters per minute
meters per minute
meters per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
17 questions
Algebra I: Review of Linear Functions
Quiz
•
8th - 9th Grade
14 questions
Ratios Unit Rates
Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio Tables Ratios Proportions
Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
STAAR - A.3B & A.3C
Quiz
•
9th Grade
14 questions
Application of Systems of Equations
Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Ratio Table and Unit Rate
Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Unit 2B Review
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Ratios Unit Rate Better Buy Review
Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Video Games
Quiz
•
6th - 12th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines
Interactive video
•
6th - 10th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
UPDATED FOREST Kindness 9-22
Lesson
•
9th - 12th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
US Constitution Quiz
Quiz
•
11th Grade
10 questions
Exploring Digital Citizenship Essentials
Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
ACT Math Practice Test
Quiz
•
9th - 12th Grade
12 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Combining Like Terms and Distributive Property
Quiz
•
9th Grade
12 questions
Absolute Value Equations
Quiz
•
9th Grade
8 questions
ACT Math Strategies
Lesson
•
9th Grade
10 questions
Solving Absolute Value Equations
Quiz
•
9th Grade
16 questions
Parallel Lines Cut by a Transversal
Lesson
•
9th - 10th Grade
