What is the unit rate if you have a proportional relationship of $6 for 2 pounds?
Finding Unit Rates from Graphs

Interactive Video
•
Mathematics
•
1st - 6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$4 per pound
$2 per pound
$5 per pound
$3 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is a common mistake when determining unit rates?
Calculating the wrong total
Reversing the variables
Using the wrong graph
Ignoring the table values
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 pounds cost $12, what is the unit rate?
$4 per pound
$3 per pound
$2 per pound
$5 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you find the unit rate using a graph?
Find 1 on the x-axis and check the y-axis
Use any point on the graph
Calculate the slope of the graph
Find 1 on the y-axis and check the x-axis
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if 30 miles are covered in 10 hours?
2 miles per hour
3 miles per hour
4 miles per hour
5 miles per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a graph with breaks in the scales, how can you determine the unit rate?
Estimate based on the graph's appearance
Use the midpoint of the graph
Use the first visible point
Use any ordered pair and divide
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 1 additional pound costs 4 additional dollars, what is the unit rate?
$5 per pound
$4 per pound
$3 per pound
$2 per pound
Similar Resources on Quizizz
6 questions
Finding Unit Rate in Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Determine Rate of Change in Linear Relationships Using Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Writing Equations for Proportional Relationships: Distance and Time

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding Fractional Unit Rates Using a Graph

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Comparing Proportional Relationships by Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Determining the Constant of Proportionality from a Graph

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Creating Unit Rates Using Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade