What is the first step in solving a one-step equation involving multiplication?

Understanding One-Step Equations

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium

Emma Peterson
Used 7+ times
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Add the same number to both sides
Subtract the same number from both sides
Multiply both sides by the same number
Divide both sides by the same number
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Devin bought 5 pounds of strawberries for $9.45, what is the cost of one pound?
$2.00
$1.99
$1.95
$1.89
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the context of the video, what does the variable 'c' represent in the first example?
Total cost of strawberries
Total weight of strawberries
Number of pounds of strawberries
Cost of one pound of strawberries
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What operation is used to solve the equation 5c = 9.45?
Addition
Multiplication
Subtraction
Division
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ramon's car payment is three times Marcella's. If Ramon's payment is $462, what is Marcella's payment?
$160
$154
$164
$150
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What equation represents the relationship between Ramon's and Marcella's car payments?
r = m / 3
r = m - 3
r = 3m
r = m + 3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
David is 12 years old and is one-fourth as old as Charlotte. How old is Charlotte?
36
42
48
50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Solving Linear Equations and Inequalities

Interactive video
•
6th - 8th Grade
9 questions
Solving Equations with Parentheses and Variables

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Solving Linear Equations Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
6 questions
Solving Linear Equations

Interactive video
•
6th - 8th Grade
6 questions
Exponents and Their Properties

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Solving Linear Equations Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
10 questions
Solving Equations and Properties

Interactive video
•
6th - 8th Grade
9 questions
Solving Two-Step Equations

Interactive video
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade