How many words can John type in one minute?

Exploring Unit Rates and Ratios in Word Problems

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium

Liam Anderson
Used 1+ times
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
13 words
8 words
376 words
47 words
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of multiplying John's words per minute by 13?
611 words
85 words
47 words
376 words
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What technique involves using two fractions separated by an equal sign to solve for an unknown?
Multiplication
Proportion
Subtraction
Addition
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many words can John type in 13 minutes using the proportion method?
376 words
611 words
47 words
85 words
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a quarter pound of sugar costs 85 cents, how much would a five pound bag cost?
$4.25
$17
$85
$0.85
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of a five pound bag of sugar if one pound costs $3.40?
$17
$0.85
$3.40
$34
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of sugar if a quarter pound costs 85 cents?
$85
$0.85
$3.40
$17
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Ratios and Unit Prices

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Exploring 7th Grade Math Concepts from November 4th

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Constants of Proportionality in Ratios and Proportions

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Comparing Rates and Costs

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Conversion and Measurement Problems

Interactive video
•
5th - 8th Grade
11 questions
Comparing Prices and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Mastering Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Measurement Units in Science

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade