What is the cost per pound of apples if 4 pounds cost $5?

Reasoning with Equations and Tape Diagrams in 7th Grade Math

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Aiden Montgomery
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$1.00
$1.50
$1.25
$2.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one pound of cheese cost if half a pound costs $3.50?
$6.00
$5.00
$8.00
$7.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per pound of coffee beans if 1.5 pounds cost $8.25?
$6.00
$4.50
$5.00
$5.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of multiplying a positive number by a negative number?
Undefined
Zero
Negative
Positive
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the product of -2/39 and 39?
2
-2
-1
1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the equation 6x + 3 = 24, what does x represent in the context of the family buying tickets?
Cost of a ticket
Total cost
Number of tickets
Number of snacks
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the solution to the equation 3x + 6 = 24?
x = 2
x = 1
x = 3
x = 4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Ratios and Proportions Problems

Interactive video
•
6th - 8th Grade
7 questions
Understanding Slope and Linearity

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Tape Diagrams

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Understanding Basic Math Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Understanding Basic Math Concepts

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Exploring Tape Diagrams and Equations

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Geometry and Algebra Problem Set

Interactive video
•
7th - 8th Grade
11 questions
Exploring Positive and Negative Numbers in 6th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade