Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Assessment

Interactive Video

Mathematics

6th - 10th Grade

Hard

Created by

Sophia Harris

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the essential question addressed in this lesson?

How do you calculate percentages?

What is the difference between ratios and proportions?

How are ratios, rates, and unit rates used to solve problems?

What are the applications of algebra in real life?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does Nathan earn per hour if he worked 5 hours and earned $46.25?

$10.25

$7.25

$8.75

$9.25

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does Jennifer earn per hour if she worked 15 hours and earned $137.25?

$9.15

$9.75

$8.75

$9.25

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate for Buster's food consumption if he eats 20.5 ounces every 2 days?

10.25 ounces per day

12.5 ounces per day

9.25 ounces per day

7.5 ounces per day

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many jumps does it take for a rabbit to cover 24 meters if it travels 8 meters in 3 jumps?

6 jumps

12 jumps

15 jumps

9 jumps

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which faucet will fill a 3-gallon container faster if the kitchen sink flows at 0.05 gallons per second and the bathroom sink at 0.042 gallons per second?

Kitchen sink

Bathroom sink

Both fill at the same rate

Neither can fill the container

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does a single pair of gloves cost if a package of 5 pairs costs $29.45?

$5.89

$5.79

$5.99

$6.09

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?