What is the essential question addressed in this lesson?

Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Sophia Harris
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate percentages?
What is the difference between ratios and proportions?
How are ratios, rates, and unit rates used to solve problems?
What are the applications of algebra in real life?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Nathan earn per hour if he worked 5 hours and earned $46.25?
$10.25
$7.25
$8.75
$9.25
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Jennifer earn per hour if she worked 15 hours and earned $137.25?
$9.15
$9.75
$8.75
$9.25
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for Buster's food consumption if he eats 20.5 ounces every 2 days?
10.25 ounces per day
12.5 ounces per day
9.25 ounces per day
7.5 ounces per day
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many jumps does it take for a rabbit to cover 24 meters if it travels 8 meters in 3 jumps?
6 jumps
12 jumps
15 jumps
9 jumps
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which faucet will fill a 3-gallon container faster if the kitchen sink flows at 0.05 gallons per second and the bathroom sink at 0.042 gallons per second?
Kitchen sink
Bathroom sink
Both fill at the same rate
Neither can fill the container
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does a single pair of gloves cost if a package of 5 pairs costs $29.45?
$5.89
$5.79
$5.99
$6.09
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Mastering Unit Rates and Ratios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Unit Rates in Math 7

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates in Math Antics

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates in 6th Grade Math

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Equivalent Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Measurement Conversions Mastery

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade