What is the main focus of Pre-Algebra Lesson 31?

Exploring Ratios, Rates, and Unit Rates in Pre-Algebra

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Hard

Aiden Montgomery
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solving equations
Connecting ratios, rates, and unit rates
Graphing linear functions
Understanding geometric shapes
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Nathan earn per hour?
$7.50
$9.25
$10.00
$8.75
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much more does Nathan earn per hour compared to Dan?
$0.75
$1.00
$0.50
$0.25
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate formula?
Total amount multiplied by the number of items
Total amount added to the number of items
Number of items divided by the total amount
Total amount divided by the number of items
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does Jennifer earn per hour?
$10.00
$8.75
$9.25
$9.15
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much food does Buster need per day?
15.0 oz
10.25 oz
20.5 oz
22.5 oz
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much food does Roxy need per week?
128 oz
71.75 oz
52.5 oz
124.25 oz
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Exploring Ratios, Rates, and Proportions

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates for 7th Graders

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Rates in Mathematics

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Their Relationship to Ratios

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Exploring Rates and Ratios in Edpuzzle

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade