Unit Pricing and Setting Price Review

Unit Pricing and Setting Price Review

10th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Financial Maths

Financial Maths

10th Grade

10 Qs

Factoring PST and DOS

Factoring PST and DOS

8th Grade - University

12 Qs

World Time Zones Quiz

World Time Zones Quiz

5th Grade - University

10 Qs

Intro: Consumer Math

Intro: Consumer Math

3rd - 10th Grade

12 Qs

YEAR 10 NUMBER REVIEW

YEAR 10 NUMBER REVIEW

9th - 10th Grade

15 Qs

Good Deal or Bad Deal

Good Deal or Bad Deal

10th - 12th Grade

10 Qs

Costing Calculations

Costing Calculations

9th - 12th Grade

10 Qs

Discounts and GST

Discounts and GST

9th - 11th Grade

15 Qs

Unit Pricing and Setting Price Review

Unit Pricing and Setting Price Review

Assessment

Quiz

Mathematics

10th Grade

Hard

Created by

Owen Birkholz

Used 2+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Unit price is the cost of ___ unit of goods.

2.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A convenience store is offering a deal "buy 2 get the third free" for 12 packs of Pepsi.

What is the price per one can if it cost $16.50 per case.

Mathematical Equivalence

ON

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy: 250g bag of Lays chips for $6.20 or a 150g can of pringles for $4.25?

Lays

Pringles

4.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kevin runs a ice cream stand in the summer. In the spring he bulk orders his cones for the first few months. He buys 1500 cones for $245.75. How much is it per cone?

Mathematical Equivalence

OFF

5.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Percentage is a ​ (a)   with the denominator of ​ (b)   . To convert a percent to a decimal, ​ (c)   the numerator by ​100

fraction
100
divide
whole number
addition
multiply
50

6.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Calculate 37% of 26?

Mathematical Equivalence

ON

7.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

What percent is 17 of 65?

Round to the first whole number.

Mathematical Equivalence

OFF

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?