Unit price is the cost of ___ unit of goods.
Unit Pricing and Setting Price Review

Quiz
•
Mathematics
•
10th Grade
•
Hard
Owen Birkholz
Used 2+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A convenience store is offering a deal "buy 2 get the third free" for 12 packs of Pepsi.
What is the price per one can if it cost $16.50 per case.
Mathematical Equivalence
ON
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better buy: 250g bag of Lays chips for $6.20 or a 150g can of pringles for $4.25?
Lays
Pringles
4.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kevin runs a ice cream stand in the summer. In the spring he bulk orders his cones for the first few months. He buys 1500 cones for $245.75. How much is it per cone?
Mathematical Equivalence
OFF
5.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Percentage is a (a) with the denominator of (b) . To convert a percent to a decimal, (c) the numerator by 100
6.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Calculate 37% of 26?
Mathematical Equivalence
ON
7.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
What percent is 17 of 65?
Round to the first whole number.
Mathematical Equivalence
OFF
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Grade 7 | Unit 4: Proportional Relationships and Percentages | End-of-Unit Assessment (A)

Quiz
•
6th Grade - University
18 questions
GST Quiz

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Financial Maths

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Mastering Discounts and Markups: Grade 7 Math Quiz

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
4T HBL 9 Apr 2024

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Midsegment Angles

Quiz
•
10th Grade - University
10 questions
Financial Literacy 2023

Quiz
•
10th Grade
15 questions
Comparing Simple Fractions

Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade