Solving Real-Life Linear Equations for Grade 6

Solving Real-Life Linear Equations for Grade 6

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Translating Word Problems into Equations: Grade 7 Quiz

Translating Word Problems into Equations: Grade 7 Quiz

7th Grade - University

10 Qs

Solving Systems of Equations: Substitution & Elimination

Solving Systems of Equations: Substitution & Elimination

8th Grade - University

10 Qs

Solving Real-Life Multi-Step Equations: Combine & Inverse

Solving Real-Life Multi-Step Equations: Combine & Inverse

7th Grade - University

9 Qs

Equations in Action: Solving Multistep Word Problems

Equations in Action: Solving Multistep Word Problems

7th Grade - University

10 Qs

Multi-Step Variable Both Side - Scenarios

Multi-Step Variable Both Side - Scenarios

8th Grade

10 Qs

Simple Multiplication and Division Word Problems

Simple Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade - University

15 Qs

Solving and Evaluating Algebraic Expressions: Grade 6 Quiz

Solving and Evaluating Algebraic Expressions: Grade 6 Quiz

6th Grade - University

10 Qs

Least Common Multiple and Greatest Common Factor

Least Common Multiple and Greatest Common Factor

6th Grade

13 Qs

Solving Real-Life Linear Equations for Grade 6

Solving Real-Life Linear Equations for Grade 6

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Sarah has 3 times as many apples as Tom. If Tom has x apples and together they have 24 apples, how many apples does Tom have?

10

8

4

6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2. A book costs $5 and a magazine costs $2. If you buy x magazines and 3 books for a total of $26, how many magazines did you buy?

5

6

4

7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3. A car rental company charges a flat fee of $20 plus $15 for each day you rent a car. If you paid $80 in total, how many days did you rent the car?

3 days

4 days

2 days

5 days

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4. Emily has twice as many stickers as Jake. If Jake has x stickers and together they have 30 stickers, how many stickers does Jake have?

10

20

15

5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. A concert ticket costs $30 and a parking pass costs $10. If you bought x parking passes and 2 tickets for a total of $80, how many parking passes did you buy?

2

1

3

4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. A farmer has chickens and cows. If the number of cows is 4 more than twice the number of chickens and there are 20 animals in total, how many chickens does the farmer have?

10

8

6

12

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7. A store sells pencils for $1 each and erasers for $2 each. If you bought x erasers and 5 pencils for a total of $12, how many erasers did you buy?

2

5

3

4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?