A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?
Unit Rate and Real-World Problem Solving for Grade 6

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
60 miles per hour
50 miles per hour
70 miles per hour
80 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 3 cups of flour to make 12 cookies, how many cups of flour are needed for 1 cookie?
2 cups of flour
0.5 cups of flour
0.25 cups of flour
1 cup of flour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 pounds of apples for $10. What is the cost per pound of apples?
$3 per pound
$2 per pound
$1 per pound
$5 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A cyclist rides 60 miles in 3 hours. What is the cyclist's speed in miles per hour?
30 miles per hour
20 miles per hour
25 miles per hour
15 miles per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car uses 15 gallons of gas to travel 300 miles, what is the car's fuel efficiency in miles per gallon?
25 miles per gallon
20 miles per gallon
15 miles per gallon
30 miles per gallon
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces 500 toys in 8 hours. How many toys does it produce per hour?
50
62.5
75
100
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a runner completes a 10-kilometer race in 50 minutes, what is the runner's pace in kilometers per minute?
1 kilometer per minute
0.2 kilometers per minute
0.5 kilometers per minute
0.1 kilometers per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade