Maria has 12 apples. She gives some apples to her friend and now has 8 apples left. How many apples did she give away?
One-Step Equations: Reasonableness & Inverse Operations

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6
4
10
2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $15. If you have $x, how much more money do you need to buy the book if you currently have $10?
3
7
5
10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom has 5 more than twice the number of marbles that Jerry has. If Jerry has x marbles, write an equation to find how many marbles Tom has.
T = 2x - 5
T = 2x + 5
T = 3x + 5
T = x + 5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A box contains 20 chocolates. If you eat x chocolates, how many chocolates are left in the box?
20 + x
20 - x
20 - 20 + x
x chocolates
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lily is 3 years older than her brother. If her brother is x years old, how old is Lily?
Lily is x years old.
Lily is x + 3 years old.
Lily is x + 5 years old.
Lily is x + 1 years old.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 60 miles in 1 hour. How far will it travel in x hours?
60x miles
120 miles
60x + 10 miles
30x miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 4 notebooks is $20. How much does each notebook cost?
Each notebook costs $4.
Each notebook costs $3.50.
Each notebook costs $6.
Each notebook costs $5.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Solve One-Step Equations & Evaluate Expressions Quiz

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Mastering Two-Step Equations: Solve & Check Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
8 questions
Grade 6 Math Word Problems: Interpret & Check Solutions

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
One-Step Equations: Solve Real-Life Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solve One-Step Equations: Find the Unknown Value!

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Creating and Solving Equations in Real Life Scenarios

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Translate and Evaluate: Algebraic Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Solving One-Step Equations: Real-Life Scenarios

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade