Maria has 12 apples. She gives away some apples and now has 5 left. How many apples did she give away?
Real-Life Two-Step Equations: Solve for Unknowns

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5
7
10
3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $15. If you have $5 and you want to buy the book, how much more money do you need?
10
5
20
15
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom is 3 years older than his sister. If his sister is x years old, how old is Tom?
x + 2
x + 5
x - 3
x + 3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A box contains some chocolates. If you take out 8 chocolates, there are 20 left. How many chocolates were in the box originally?
30
18
28
24
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lily has twice as many marbles as Jake. If Jake has x marbles, how many marbles does Lily have?
x/2
3x
2x
x
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 60 miles in 1 hour. How far will it travel in 2 hours?
120 miles
90 miles
180 miles
150 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 3 notebooks and 2 pens is $10. If each notebook costs $2, how much does each pen cost?
$3
$4
$1
$2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Identifying Variables and Constants in Algebra Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios & Proportions Review

Quiz
•
11th Grade
10 questions
Isolate Variables: Solve Real-World Multi-Step Problems

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Solving Word Problems: Multistep Algebra for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solving Multi-Step Equations: Find the Unknowns

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Lesson 2 Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
7.AR.3.1 COMMON CORE

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Solving Word Problems with Multi-Step Equations

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade