Maria has 12 apples. She gives away some apples to her friend. If she has 7 apples left, how many apples did she give away? (Write the equation and solve it.)
Solving One-Step Equations: Fun Word Problems for 6th Graders

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5
6
4
3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $15. If you have $50, how much money will you have left after buying the book? (Write the equation and solve it.)
$40
$35
$25
$30
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom is 5 years older than his sister. If his sister is x years old, how old is Tom? (Write the equation and solve it.)
x + 5
x - 10
x + 10
x - 5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A box contains 20 chocolates. If you eat x chocolates, how many chocolates are left in the box? (Write the equation and solve it.)
20 + x
x - 20
20 * x
20 - x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 3 notebooks is $9. How much does one notebook cost? (Write the equation and solve it.)
$4
$3
$5
$2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 60 miles in one hour. How far will it travel in x hours? (Write the equation and solve it.)
30x
x^2
60 + x
60x
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lily has twice as many stickers as her brother. If her brother has x stickers, how many stickers does Lily have? (Write the equation and solve it.)
L = 3x
L = 2x
L = x
L = x/2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
One Step Word Problems (Multi/Div)

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Real-Life Problems: One-Step Equations and Solutions

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solving Quadratics by Completing the Square

Quiz
•
9th - 12th Grade
9 questions
Solving Real-Life One-Step Equations for 6th Graders

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Equations Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Writing Equations from Word Problems for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
One step word problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Write and Solve Two Step Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade