Class Practice - Unit Rates - Home Improvement Cost Calculations

Class Practice - Unit Rates - Home Improvement Cost Calculations

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CBA #1 Review - All

CBA #1 Review - All

6th - 8th Grade

14 Qs

Mid Unit 2 Test

Mid Unit 2 Test

6th Grade

13 Qs

Equivalent Ratios and Unit Rates

Equivalent Ratios and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Unit Rates with Decimals

Unit Rates with Decimals

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit 3 Review

Unit 3 Review

6th Grade

15 Qs

Problem Solving With Proportions

Problem Solving With Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

6th Grade

10 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Class Practice - Unit Rates - Home Improvement Cost Calculations

Class Practice - Unit Rates - Home Improvement Cost Calculations

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

JC Vazquez Bou

Used 3+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

You need to buy paint for the entire two-story house. The total cost for 5 gallons of paint is $120. What is the cost per gallon of paint?

$20 per gallon

$24 per gallon

$25 per gallon

$30 per gallon

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

To landscape the yard, you need to buy 300 square feet of sod for $450. What is the cost per square foot of sod?

$1.25 per square foot

$1.50 per square foot

$1.75 per square foot

$2.00 per square foot

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The pool installation takes 15 hours to complete and costs $3000. What is the cost per hour of installation?

$150 per hour

$175 per hour

$200 per hour

$250 per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The garage door installation costs $750 for 5 hours of work. What is the cost per hour of labor?

$100 per hour

$125 per hour

$150 per hour

$175 per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

To tile the floors, you need 400 square feet of tiles costing $800. What is the cost per square foot of tiles?

$1.50 per square foot

$1.75 per square foot

$2.00 per square foot

$2.25 per square foot

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Building a fence around the yard costs $900 for 150 feet of fencing. What is the cost per foot of fencing?

$5 per foot

$6 per foot

$7 per foot

$8 per foot

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

You need to buy bricks for the house facade. 800 bricks cost $1600. What is the cost per brick?

$1.75 per brick

$2.00 per brick

$2.25 per brick

$2.50 per brick

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?