Ratio as Multiplicative Comparison

Ratio as Multiplicative Comparison

4th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Expressions & Two-Step Equations (including word problems) - PA

Expressions & Two-Step Equations (including word problems) - PA

7th - 8th Grade

20 Qs

Multi-Digit Multiplication Quiz

Multi-Digit Multiplication Quiz

4th Grade

15 Qs

Word Problems

Word Problems

University

15 Qs

Multiplicative Comparisons

Multiplicative Comparisons

4th Grade

14 Qs

Multiplicative Comparison (NC.4.OA.2)

Multiplicative Comparison (NC.4.OA.2)

4th Grade

17 Qs

Final EXAM Review

Final EXAM Review

5th Grade

20 Qs

Unknown Multiplication

Unknown Multiplication

3rd Grade - University

20 Qs

4.OA.A.2 Multiplicative Comparison

4.OA.A.2 Multiplicative Comparison

4th - 6th Grade

20 Qs

Ratio as Multiplicative Comparison

Ratio as Multiplicative Comparison

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jill is four times as tall as Danny.  Danny is five feet tall. How tall is Jill?

5 x 4 = 20

20= 4 x 5

4 x 5 = 20

20 = 5 x 4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

30 = 5 x 6

5 times as many as 6 is 30

30 is 5 times as many as 6

30 is 6 times as many as 5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

32 = 4 x 8

32 is 4 times as many as 8

32 is 8 times as many as 4

4 times as many as 8 is 32

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following statements about the image are correct ?

The ratio of green apples to red apples is 3:9

The ratio of green apples to red apples is 2:6

The ratio of green apples to red apples is 1:3

The ratio of green apples to red apples is 9 : 3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Micah is going to Putt- Putt with her friends. The table represents the relationship between the number of games to the cost. Determine the missing value.

26

32

40

48

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kaleigh is purchasing apps on her iPhone. She can get 3 apps for $9. What would go into box d?

$9

3

6

$27

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?