Comparing Costs and Unit Rates

Comparing Costs and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

6.3E Rational Number Operations

6.3E Rational Number Operations

6th Grade

11 Qs

Indicator 15-17: Review Quizzizz

Indicator 15-17: Review Quizzizz

5th - 6th Grade

15 Qs

Find Unit Rate

Find Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

6th - 8th Grade

10 Qs

Comparing Costs and Unit Rates

Comparing Costs and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.1, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2

+6

Standards-aligned

Created by

Brittany Fagan

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

 Samantha is buying pizzas for a school party. She pays $35 for 5 pizzas. She realizes she needs more and goes back to buy 2 more pizzas. How much will she pay for all 7 pizzas?
$70
$55
$49
$7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

400 miles

325 miles

575 miles

650 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Brand A of cereal costs $2.50 for 18 ounces. Brand B costs $3.50 for 24 ounces. Which brand is cheaper per ounce?

Brand A

Brand B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Find the unit price of each and choose the better deal.

Cheerios $3.68 for 17 oz. or Apple Jacks $2.89 for 13 oz.

Apple Jacks

Cheerios

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Daisy sour cream $1.49 for 8 oz.
or
Kraft sour cream $2.55 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?
75 words per minute
6075 words per minute
86 words per minute
75 minutes per word

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?