All Four Operations With Decimals

All Four Operations With Decimals

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiply and Dividing Decimals - Mental

Multiply and Dividing Decimals - Mental

7th Grade

17 Qs

Math Computation

Math Computation

5th Grade

20 Qs

Maths quiz!!

Maths quiz!!

6th Grade

20 Qs

Convert Fractions and Decimals

Convert Fractions and Decimals

5th Grade

18 Qs

Percents, Decimals, Fractions

Percents, Decimals, Fractions

9th Grade

15 Qs

Ordering Fractions and Decimals

Ordering Fractions and Decimals

7th Grade

20 Qs

Operations with Decimals and Fractions

Operations with Decimals and Fractions

5th - 7th Grade

15 Qs

Decimal Operations

Decimal Operations

6th Grade

24 Qs

All Four Operations With Decimals

All Four Operations With Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the model to find the value of 4 - 1.6.

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

What is the combined cost of a burger that costs $4.63 and fries that cost $2.67? You do NOT need to add the dollar sign to your answer.

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Demetrius bought a book that costs $10.45 and a pack of pens that costs $4.22. He paid with a $20 bill. Which equations below show how much change (c) he should receive? Choose THREE.

10.45 + 4.22 + c = 20

20 + 10.45 + 4.22 = c

20 - 4.22 - 10.45 = c

20 - (10.45 + 4.22) = c

20 - 14.77 = c

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Callie made a pan of lasagna for her family. After the first night, only 0.7 of the pan was left. The next day, she took 0.3 of the pan for her lunch. How much of the pan of lasagna has been eaten?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ryan had $300 to purchase clothes. He bought 6 shirts and 6 shoes. Each shirt cost $16.98, and each pair of shoes cost $13.79.

How much money did he have left after these purchases?

115.38

184.33

184.62

269.23

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Grim bought the class snacks for a job well done! If he spent $42.72 total, and has 12 students, how much did he spend on each student?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What decimal represents:
6 x 1,000 + 2 x 10 + 3  X 1/10 + 5 x 1/1000?

6,020.305

6,200.350

6,020.035

6,002.035

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?