WRITE AN EQUATION Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Solve Word Problems in the Form Px + Q = R Worksheet

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
24-10=7x
7x- 24=10
7x+ 10=24
10+x=14
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Easy Car Rental charges $8.50 an hour plus a rental fee of $25.50.
y = 8.5 + 25.5
y = 8.5x + 25.5
y = 8.5 + 25.5x
y = 8.5x + 25.5x
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Bob has $150 in his savings account and saves $40 per month. Which equation represents the amount Bob has in his account after x months?
y = 150 + 40
y = 40x + 150
y = 150x + 40
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Barry needs $1,449 for summer camp. Two local clubs will each match what he saves. Barry has 3 months before he leaves for summer camp. How much does Barry need to save on his own each month to have enough for summer camp?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Brynlee is selling pies for a band fundraiser. They make $5.50 profit for every pie they sell. How many must they sell in order to make a profit of at least $100?
19 pies
18 pies
550 pies
100 pies
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Based on the function, if Lily paid $6.00 for a sundae, how many toppings did she get on her sundae?
5
4
2
6
7.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 5 pts
Based on the function, if Braxton spent $19 at the fair, how many rides did he ride?
Evaluate responses using AI:
OFF
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
17 questions
Linear Word Problems

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Slope-Intercept Form Review

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Modeling Linear Relationships L3: Constructing Linear Functions

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Linear Equations Word Problems

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Linear Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
12 questions
Comparing Functions Algebra I

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
NYS Review #6: Modeling Linear relationships

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Linear Equations Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade