What is the rate of change (unit rate) for the following graph?
Rate and Graphs

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
80
20
40
160
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Choose the best explaination
Taylor can write 6 words per minute
Taylor can write 25 words per minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 150 words per minute
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate for the rain fall?
2 cm per hour
1 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What rule would explain this ratio table?
The output is 3 times as much as the input.
The input is 3 times as much as the output.
The output is 8 times as much as the input.
The input is 8 times as much as the output.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mallory is on a budget and wants to determine which cereal is a better buy: a 10-ounce box of cereal costs $2.79 or a 13-ounce box of the same cereal costs $3.99? What is the unit rate of the 13-ounce box?
$3.25
21 cents
28 cents
31 cents
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Emilio wants to buy a new motorcycle. He wants to compare the gas efficiency for each motorcycle before he makes a purchase. The dealerships presented the data below. How many miles per gallon does the Leisure motorcycle get?
110
2
220
55
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Milton Middle School is planning to purchase a new copy machine. The principal plans to purchase the machine that copies at the fastest rate. How many copies does SuperFast Deluxe make per second?
20
1.8
36
2.5
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Proportional Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Slope and Rate of Change Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional and NON-Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 9th Grade
12 questions
Constant Rate of Change (CROC)

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Slope as Unit Rate

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Proportional vs. Non-Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Slopes and Y-Intercepts

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade