Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
Rate and Unit Rate Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$30
$20
$60
$10
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The distance that an automobile travels varies directly as the time it travels. If the car travels 280 miles in 7 hours, how far will it travel in 12 hours?
480
1960
84
25
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Pizzas are $10 each plus a $2 delivery fee. Is the cost proportional to the number of pizzas ordered?
Yes, unit rate is $10
Yes, Unit rate is $12
No, unit rate not constant
No, because Little Caesars is $5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package?
75 Pieces
27-ounces
27 pieces
75-ounces
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bird flies 35 meters in 10 seconds. If it keeps flying at the same rate, how long will it take it to fly 14 more meters?
x = 49 seconds
x = 4 meters
x = 49 meters
x = 4 seconds
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
12 ounce shampoo bottle lasts Mike 16 weeks. How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?
24 weeks
6 weeks
30 weeks
20 weeks
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sue types 3 pages in the same amount of time that Mary types 4.5 pages. If Sue and Mary start typing at the same time, how many pages will Mary have typed when Sue has typed 11 pages?
16.5 pages
16 pages
15 pages
15.5 pages
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Real World Problem Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
rates conversions

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade