You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Rates and Compare Rates Math

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the rate of change of the average height in feet of the trees with respect to the number of years since the trees were planted?
3 ft/yr
7 ft/yr
10 ft/yr
14 ft/yr
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A sixth-grade math teacher can grade 25 homework assignments in 20 minutes. Is he working at a faster rate or slower rate than grading 36 homework assignments in 30 minutes?
Slower rate
Faster rate
He didn't grade them
Everyone got 100
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph represents how many chips Rebecca eats in an hour. The equation represents the rate Leila eats chips at.
Who will eat more chips in 3 hours?
Rebecca will eat more chips
Leila will eat more chips
They will eat the same amount of chips
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph below represents the rate at which Melanie listens to songs. The equation represents the rate at which Jesse listens to songs.
Over a day, who listens to more songs?
Melanie
Jesse
They listen to the same amount of songs
7.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Israel and Daniel are both swimming laps in the same swimming pool. Israel can swim 4 laps in 6 minutes. Daniel can swim 6 laps in 12 minutes. Based on these rates, which statement is NOT true?
Daniel can swim more laps than Israel
Daniel can swim 3 laps in 6 minutes.
Israel can swim 2 laps in 3 minutes.
Israel can swim more laps than Daniel
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
24 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Interpreting Linear Functions

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade