Mca Prep Day 3: Unit Rate

Mca Prep Day 3: Unit Rate

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Identifying Rates

Identifying Rates

7th Grade - University

10 Qs

7.4D Math Advisory

7.4D Math Advisory

7th Grade

10 Qs

Rate and Unit rate

Rate and Unit rate

University

10 Qs

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

constant rate of change

constant rate of change

7th Grade

10 Qs

Mca Prep Day 3: Unit Rate

Mca Prep Day 3: Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour

15 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
5:12
7:12
5:7
7:5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?