A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Mca Prep Day 3: Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios Rates Percentages Reviews

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Problem Solving About Rate and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade