Applying Rate and Ratio Reasoning

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Every gallon is 4 quarts. This can be expressed using the equation y × 4 = Z, where y is equal to the number of gallons and Z is equal to the total number of quarts. Using this equation find the total quarts in 6 gallons.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the total cost of a bag of candy that is $6.15 with a sales tax of 7%?
$6.58
$6.75
$6.23
$0.43
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lynnette can wash 85 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
17 cars per day
16 cars per day
15 cars per day
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A sea turtle made 460 dives in 12 hours. At this rate, how many dives did the sea turtle make in 3 hours?
153
115
120
165
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 2 pts
Angie exercised on her treadmill for 50 minutes. The display on the treadmill showed that she burned 434 calories. How many calories did she burn in one minute if she ran at the same speed the whole time?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which runs faster: a cheetah that can run 60 feet in 4 seconds or gazelle that can run 100 feet in 8 seconds?
cheetah at a unit rate of 14 ft per sec
gazelle at a unit rate of 12 ft per sec
cheetah at a unit rate of 15 ft per sec
gazelle at 12.5 ft per sec
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 3 pounds of apples costs $0.90, how much will 10 pounds cost?
$3.00
$2.50
$3.50
$2.25
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Don drove 64 miles using 2 gallons of gas.
Which is false based on the information above?
Don drove 16 miles per half a gallon of gas.
Don's fuel efficiency is 32 mpg (miles per gallon).
Don drove 32 miles per gallon of gas.
Don drove 16 miles per half a gallon of gas.
Tags
6.4.H
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Kimberly pays 15 dollars for 3 books, how much does she pay for 1 book?
$5
$4
$2
$1
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates Short Quiz

Quiz
•
6th Grade
11 questions
rates conversions

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratios, Ratios, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Comparing Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Proportionality Practice 7th

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Learning Target 2: Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade