Applying Rate and Ratio Reasoning

Applying Rate and Ratio Reasoning

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Mid Topic Quiz

Ratio Mid Topic Quiz

6th Grade

10 Qs

Proportionality Practice 7th

Proportionality Practice 7th

7th Grade

12 Qs

Math 20-2 Assignment #12

Math 20-2 Assignment #12

11th Grade

9 Qs

Unit Rates Short Quiz

Unit Rates Short Quiz

6th Grade

10 Qs

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Comparing Ratios

Comparing Ratios

6th Grade

11 Qs

Chapter 5 Review

Chapter 5 Review

6th Grade

13 Qs

Standard/Slope and Constant Rates

Standard/Slope and Constant Rates

7th - 9th Grade

10 Qs

Applying Rate and Ratio Reasoning

Applying Rate and Ratio Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

6.4.H

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Every gallon is 4 quarts. This can be expressed using the equation y × 4 = Z, where y is equal to the number of gallons and Z is equal to the total number of quarts. Using this equation find the total quarts in 6 gallons.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the total cost of a bag of candy that is $6.15 with a sales tax of 7%?

$6.58

$6.75

$6.23

$0.43

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Lynnette can wash 85 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

475 cars per day

17 cars per day

16 cars per day

15 cars per day

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A sea turtle made 460 dives in 12 hours. At this rate, how many dives did the sea turtle make in 3 hours?

153

115

120

165

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 2 pts

Angie exercised on her treadmill for 50 minutes. The display on the treadmill showed that she burned 434 calories. How many calories did she burn in one minute if she ran at the same speed the whole time?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which runs faster: a cheetah that can run 60 feet in 4 seconds or gazelle that can run 100 feet in 8 seconds?

cheetah at a unit rate of 14 ft per sec

gazelle at a unit rate of 12 ft per sec

cheetah at a unit rate of 15 ft per sec

gazelle at 12.5 ft per sec

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 3 pounds of apples costs $0.90, how much will 10 pounds cost?

$3.00

$2.50

$3.50

$2.25

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Don drove 64 miles using 2 gallons of gas.

Which is false based on the information above?

Don drove 16 miles per half a gallon of gas.

Don's fuel efficiency is 32 mpg (miles per gallon).

Don drove 32 miles per gallon of gas.

Don drove 16 miles per half a gallon of gas.

Tags

6.4.H

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Kimberly pays 15 dollars for 3 books, how much does she pay for 1 book?

$5

$4

$2

$1