Apples cost $4.50 for 3 pounds. Find the unit rate in cost per pound.
$_____ per pound
Simple Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Apples cost $4.50 for 3 pounds. Find the unit rate in cost per pound.
$_____ per pound
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Shrimp are $18 for 2 pounds. Find the unit rate in cost per pound.
$ ____ per pound
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Jaylen paid $5 for 10 pieces of candy. Find the unit rate.
_____ candies per dollar
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Jaylen paid $5 for 10 pieces of candy. Find the unit rate.
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Dean can run 5 miles in 45 minutes. What is his rate in minutes per mile?
____ minutes per mile
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Jason can read 5 pages in 10 minutes. Find the unit rate in minutes per page
_____ minutes per page
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Connor ate 20 gummies in 10 minutes. Find the unit rate.
_____ gummies per minute
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rates & Ratios
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th - 9th Grade
14 questions
Math Unit Rate
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)
Quiz
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations
Lesson
•
7th - 8th Grade