Interpret Systems of Equations

Interpret Systems of Equations

8th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review of Systems

Review of Systems

9th - 12th Grade

20 Qs

Solving Systems of Equations: TEST

Solving Systems of Equations: TEST

9th - 12th Grade

20 Qs

Solving Systems of Elimination Using Add and Subtract

Solving Systems of Elimination Using Add and Subtract

9th Grade - University

20 Qs

STAAR Systems of Equations Word Problems

STAAR Systems of Equations Word Problems

9th Grade - University

13 Qs

System of Equations - Practice

System of Equations - Practice

9th - 12th Grade

16 Qs

Systems of Equation Word Problems Lesson

Systems of Equation Word Problems Lesson

9th - 12th Grade

20 Qs

Homework: Systems of Equations Word Problems

Homework: Systems of Equations Word Problems

9th - 11th Grade

20 Qs

Systems of Equations and Inequalities Word Problems

Systems of Equations and Inequalities Word Problems

8th - 9th Grade

15 Qs

Interpret Systems of Equations

Interpret Systems of Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Homer sells tickets for admission to your school play and collects a total of $104. Admission prices are $6 for adults and $4 for children. He sold 21 tickets total. Solve the system: x + y = 21 6x + 4y = 104

10 adult tickets, 11 child tickets

11 adult tickets, 10 child tickets

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On the first night, the Movie House Theater sold 7 adult tickets and 11 child tickets for $227. On the second night they took in $150 by selling 6 adult tickets and 6 child tickets. Choose the correct solution in context of the problem.

Number of adults 12

Number of children 13

Adult ticket $12

Child ticket $13

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ryley sold 10 packages of sugar cookies and 2 packages of oatmeal cookies for $56. Luke sold 9 packages of sugar cookies and 3 packages of oatmeal cookies for $60. What is the price of 1 pack of sugar cookies and 1 pack of oatmeal cookies?

Sugar Cookies $8

Oatmeal Cookies $4

Sugar Cookies $4

Oatmeal Cookies $8

Sugar Cookies $2

Oatmeal Cookies $6

Sugar Cookies $6

Oatmeal Cookies $2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows the progress of two plant species growing underwater. Blue Species starts 1 foot below sea level and grows 1 foot each day. Red species was planted 4 feet below sea level and grows 1 foot each day. After how many days will both plants be the same height above sea level?

After 16 days, both plants will be 12 feet tall.

After 12 days, both plants will be 16 feet tall.

Both plants will never be the same height at the same time.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following is not a solution to this system of inequalities?

(0,-1)

(0,3)

(4,0)

(6,-2)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tell whether the ordered pair 
(-3, 0) is a solution of the given system.
y ≤ x + 4
y ≥ 2x - 6

Yes

No

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

This system has an infinite number of solutions, TRUE or FALSE?

TRUE

FALSE

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?