Write Systems of Linear Equations

Write Systems of Linear Equations

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Linear Systems

Solving Linear Systems

7th - 9th Grade

10 Qs

A.2I Systems of Two Linear Equations

A.2I Systems of Two Linear Equations

9th Grade

20 Qs

Alg I 5.1-5.4 review

Alg I 5.1-5.4 review

9th - 12th Grade

16 Qs

5.2 Solving Systems by Substitution

5.2 Solving Systems by Substitution

8th - 11th Grade

10 Qs

Solving Systems by Substitution

Solving Systems by Substitution

9th - 10th Grade

10 Qs

4-2 Practice "Writing Systems from a Graph"

4-2 Practice "Writing Systems from a Graph"

8th - 9th Grade

12 Qs

DW 5.4 Solving Systems by Substitution

DW 5.4 Solving Systems by Substitution

9th Grade

10 Qs

Solve Systems of Equations

Solve Systems of Equations

7th - 9th Grade

15 Qs

Write Systems of Linear Equations

Write Systems of Linear Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

f + t = 72

7t + 3f = 12

t + f = 12

3t + 7f = 72

t + f = 12

7t + 3f = 72

t + f = 12

10 ( t + f ) = 72

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A large pizza at Palanzio’s Pizzeria costs $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s Pizza is $7.30 plus $0.65 for each topping. Which system of equations could be used to find the number of toppings when both companies cost the same amount?

y = 6.80 + .65x
y=7.30+.90x

x + y = 6.80
x + y = 7.30

y = 6.80+.90x
y = 7.30 + .65x

y + .90x = 6.80
y + .65x = 7.30

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a college bookstore, Carla purchased a math textbook and a novel that cost a total of $54, not including tax. If the price of the math textbook, t, is $8 more than 3 times the price of the novel, n, which system of linear equations could be used to determine the price of each book?

t + n = 54
t = 3n + 8

t + n = 54
n = 3t + 8

t + n = 54
t = 3n - 8

t + n = 8
t = 3n + 54

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A total of 1,650 boxes of cookies were sold last week by a group of Girls Scouts. Each large box of cookies cost $3.50, and each small box of cookies cost $2.00. The Girl Scouts group earned $4,650. Which of the following systems of equations could be used to determine, l, the number of large boxes of cookies, and s, the number of small boxes of cookies sold?

3.50l + 2.00s = 4,650

l + s = 1,650

3.50l – 2.00s = 4,650

l + s = 1,650

3.50l + 2.00s = 1,650

l + s = 4,650

3.50s + 2.00l = 1,650

l – s = 4,650

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which system of two linear equations in two variables best represents the graph?

y = 3x – 3

y = -2x + 7

y = 2x – 3

y = -3x + 7

y = 2x + 3

y = -3x + 3.5

y = 7x + 3.5

y = x – 3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?