Intro Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many dollars can you make per day (for 1 day)?
$50 per day
$75 per day
$25 per day
$100 per day
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate in a proportional relationship called?
constant of proportionality
ratio
proportional rate
denominator
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Does this table represent a proportional relationship?
Yes
No
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What makes a graph proportional?
Straight Line
The line does NOT go through origin
Curvy line
Straight line AND passes through the origin
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
There are 3 counselors assigned to a group of 24 students at a summer camp. At this rate, how many counselors are needed for 40 campers?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
There are 3 counselors assigned to a group of 24 students at a summer camp. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the unit rate is NOT the same for each set of rates, the relationship _______ proportional.
is
is not
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportional and Not Proportional Relationships

Quiz
•
8th Grade - University
12 questions
Proportional and Nonproportional Relationships Using a Table

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Real Life Problems About Proportional and Non-Proportional Relationship

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Ratio Rates and Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios Review

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
7th Grade Math Review: Proportionality

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade