Is the graph proportional or non proportional?
Evaluating Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
proportional
non proportional
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Why does this graph show a non-proportional relationship?
Because it is proportional
It goes through the origin
It does not go through the origin
It is a straight line
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the graph proportional or non proportional?
proportional
non proportional
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
y = 1/5x
y = 5x
y = 1/2x
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Write the equation of the proportional relationship using the format y = kx.
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant of proportionality? Use the format k = 2.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
17 questions
proportional relationships

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Slope and proportional relationships

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
19 questions
proportional relationship study guide

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional relationships Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate of Change from a Graph

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
7th Grade Unit 3(Ratios, Rates, Constant of Proportionality

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportions Using Tables/Graphs

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade