Evaluating Proportional Relationships

Evaluating Proportional Relationships

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

7th - 9th Grade

12 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

8th Grade

16 Qs

Proportional/non Proportional Relationships

Proportional/non Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

6th - 8th Grade

15 Qs

Envision 2-1 to 2-3 Review

Envision 2-1 to 2-3 Review

7th Grade

15 Qs

1.7 Proportional Relationships

1.7 Proportional Relationships

8th Grade

12 Qs

Rates and Proportionality

Rates and Proportionality

7th Grade

16 Qs

Evaluating Proportional Relationships

Evaluating Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2B, 7.RP.A.2D, 6.EE.C.9

+7

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The constant of proportionality is 9/1. Interpret what that means in the context of this story.

$9 per hour

$9 for 3 hours

9 hours per $1

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which equation matches the graph?

y = 7x

y = 42x

y = 6x

y = 2x

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement matches the graph?

Taylor can write 6 words per minute

Taylor can write 25 words per minute

Taylor can write 50 words per minute

Taylor can write 150 words per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much money does Miguel save per month?

15 dollars per month

30 dollars per month

He does not save any money.

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Evan bought 5 pounds of bananas for $10. Christy bought 6 pounds of bananas for $9. Who has the better deal?

Christy

Evan

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate if the rate is 30 laps for 10 minutes.

3 laps per minute

10 laps per minute

15 laps per minute

10 laps per two minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the equation y=kx for the table?

y=1/3x

y=3x

y=5x

y=1/5x

Tags

CCSS.6.EE.C.9

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?