Proportions Basics

Proportions Basics

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Proportions Rates Ratios

Solving Proportions Rates Ratios

7th Grade - University

14 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

20 Qs

7th Grade Milestone Review - Solving Proportions

7th Grade Milestone Review - Solving Proportions

7th Grade

20 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

15 Qs

Writing and Solving Proportions Math 1 foundations 2.8b

Writing and Solving Proportions Math 1 foundations 2.8b

9th Grade

19 Qs

Proportion - Word Problems

Proportion - Word Problems

9th - 10th Grade

10 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th - 8th Grade

14 Qs

Percents and Proportions

Percents and Proportions

8th - 9th Grade

17 Qs

Proportions Basics

Proportions Basics

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Determine whether each pair of ratios forms a proportion

Proportion

Not a Proportion

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Determine whether each pair of ratios forms a proportion

Proportion

Not a Proportion

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Determine whether each pair of ratios forms a proportion

Proportion

Not a Proportion

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Ramon travels 20 miles in 20 minutes, how many miles can he travel in 120 minutes?

120 miles

200 miles

10 miles

40 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

About 13 out of 20 homes have a personal computer.  On a street with 60 homes, how many would you expect to have a personal computer?

7 homes

39 homes

73 homes 

40 homes

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?

2.5 cups milk

1.75 cups milk

2 cups flour

2.25 cups milk

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?

$30

$20

$60

$10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?