The cost of 50 apples is $25.00. How much would 75 apples cost?
Solving Proportions with Measurements

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$12.50
$50.00
$37.50
$75.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Four big water bottles can hold 8 gallons of water. How much water can 3 big water bottles hold?
6 gallons
4 gallons
12 gallons
2 gallons
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for k
165
17
1/17
1/165
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for k
165
17
1/17
1/165
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the equation for x:
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Proportions and Equation Solving

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Solving Proportions

Quiz
•
8th - 12th Grade
15 questions
Solving Proportions

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Solving Proportions Easy

Quiz
•
9th Grade - University
14 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
10th - 11th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals in Real-Life Scenarios

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Mixed Numbers: Word Problems & Estimation Skills

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Solving Proportions

Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade