Linear Inequality Problems

Linear Inequality Problems

9th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Inequalities by Adding or Subtracting

Solving Inequalities by Adding or Subtracting

7th Grade - University

13 Qs

Inequalities Review Slides

Inequalities Review Slides

9th Grade - University

20 Qs

Graph One Variable Inequalities

Graph One Variable Inequalities

9th Grade - University

15 Qs

Elementary Inequalities Review

Elementary Inequalities Review

6th Grade - University

15 Qs

AdvAlg1_Assignment 2.5: Writing Inequalities

AdvAlg1_Assignment 2.5: Writing Inequalities

8th - 10th Grade

15 Qs

Solve Inequality Review

Solve Inequality Review

7th Grade - University

20 Qs

Inequalities Review Litchford

Inequalities Review Litchford

7th Grade - University

15 Qs

Linear Inequalities Vocabulary

Linear Inequalities Vocabulary

8th - 9th Grade

14 Qs

Linear Inequality Problems

Linear Inequality Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Allison practices her violin for at least 12 hours per week. She practices for three fourths of an hour each session. If Allison has already practiced 3 hours this week, how many more sessions remain for her to meet or exceed her weekly practice goal?

3/4h + 3 > 12

3/4h + 3 ≥ 12

0.75h - 3 <12

0.75h - 3 ≤ 12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Pet Supplies makes a profit of $5.50 per bag on its line of natural dog food. If the store wants to make a profit of no less than $5225, how many bags of dog food does it need to sell?

5.50b < 5225

5.50b ≤ 5225

5.50b > 5225

5.50b ≥ 5225

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ryan is a wrestler trying to make weight. He currently weighs 200 lbs. If he cuts 2 lbs. per week, how many weeks will it take him to weigh less than 175 lbs.?

200 - 2w < 175

200 - 2w ≤ 175

175 - 2w < 200

175 - 2w ≤ 200

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tom is deciding whether or not he should become a member gym to use their basketball courts. The membership cost is $135. Members pay $2 to rent out the basketball courts. Non-members can rent the court also, but they have to pay $11 each time. how many times would Tom need to rent the court in order for it be cheaper to be a member than a non member?

135 + 2c > 11

135 + 2c < 11

135 + 2c > 11c

135 + 2c < 11c

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following DOES NOT imply we should use a > symbol?

More than

At least

At minimum

At maximum

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If the question says that we can have at most 15 people in the elevator, which option could end our equation?

> 15

< 15

≥ 15

≤ 15

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following phrases DOES NOT imply that we should use a < symbol?

No more than

Less than

At least

Or less

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?