The Williams family bought four concert tickets for $252. What was the price per ticket?
Proportional Relationships Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?
45 miles per hour
80 miles per hour
40 miles per hour
60 miles per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What makes a graph proportional?
Straight Line
The line goes through (0,0)
Curvy line
Straight line and passes through (0,0)
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the equation y=kx for the table?
y=1/3x
y=3x
y=5x
y=1/5x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which coordinate represents the unit rate?
(0, 0)
(1, 3)
(2, 6)
(3, 9)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant of proportionality for the table above?
X 2
X 1/2
X 3
None of the above
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Finding Unit Rate from a Graph

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate #3

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Basic Proportions, Conversions, Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
12.7 Graphing Proportional Relationship

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade