Proportional Relationships Word Problems

Proportional Relationships Word Problems

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Ratios/Rates/Proportions

Ratios/Rates/Proportions

7th Grade

10 Qs

Rate and Unit rate

Rate and Unit rate

University

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Proportional Relationships Word Problems

Proportional Relationships Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00

$63.00

$6.30

$62.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?

45 miles per hour

80 miles per hour

40 miles per hour

60 miles per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What makes a graph proportional?

Straight Line

The line goes through (0,0)

Curvy line

Straight line and passes through (0,0)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the equation y=kx for the table?

y=1/3x

y=3x

y=5x

y=1/5x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which coordinate represents the unit rate?

(0, 0)

(1, 3)

(2, 6)

(3, 9)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality for the table above?

X 2

X 1/2

X 3

None of the above

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?