Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Rate or Unit Rate or Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
_______ is a type of RATE that compares a quantity to ONE UNIT of another quantity.
Rate
Ratio
fraction
unit rate
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is a rate from the double number line?
1 cup orange juice/6 cup grape juice
4 cup orange juice/9 cup grape juice
2 cup grape juice/6 cup orange juice
2 cup orange juice/6 cup grape juice
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A dog eats .5 of a pound of food every 50 minutes, at this rate how many pound will the dog have eaten after 200 minutes.
2 pounds
2.5 pounds
1.5 pounds
6 pounds
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?
3 inches
1.5 inches
5 inches
2.8 inches
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Rate Part to Whole

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Unit Rate/ Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Slope/Unit Rate QUIZ

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade