Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Identify Rate, Unit Rate or Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sargento
Velveeta
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Derick hikes 112 miles in a week on a hiking trail. How far is Derick hiking each day?
112 miles per day
16 miles per day
22.4 miles per day
25 miles per day
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this table proportional?
Yes
No
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Does the table represent a proportional relationship?
Yes.
No.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Write the ratio in fraction form.
orange parts to total parts
8:3
8/3
3 to 8
3/8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Write the ratio in fraction form.
white parts to orange parts
5:3
5/3
3 to 8
5/8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are six hats and seven mittens. What is the ratio of mittens to total?
6:7
7:6
13:7
7:13
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios Unit Rate Better Buy Review

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Prealgebra Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lesson 6 - Ratio, Rate, Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rate Ratios and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Proportions & Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade