You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Finding Rate and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
100
1
10
1000
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
20 questions
7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

Quiz
•
7th - 8th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Unit Rate and Measurement conversion

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Finding the unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade