Add, Subtract, Multiply Decimal Word Problems

Add, Subtract, Multiply Decimal Word Problems

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Customary Measurement Conversions

Customary Measurement Conversions

6th - 8th Grade

10 Qs

Adding, Subtracting, Multiplying Decimals

Adding, Subtracting, Multiplying Decimals

5th - 6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

5.3K Practice

5.3K Practice

5th Grade

12 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

6th Grade

10 Qs

Unit 3 - Add & Sub with Decimals

Unit 3 - Add & Sub with Decimals

5th - 6th Grade

11 Qs

Add, Subtract, Multiply Decimal Word Problems

Add, Subtract, Multiply Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Stella drove 248.9 miles on Wednesday. She drove 0.6 times that amount on Thursday. How far did she drive in all on both days?

398.24 miles

149.34 miles

398.24 miles

398.34 miles

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Each piece of cardboard is 0.9 centimeters thick. If Bella stacks 3 pieces of cardboard on top of one another, how thick will the stack be?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Dave bought 4.1 pounds of potatoes and 0.9 pounds of carrots. How many pounds of vegetables did he buy in all?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Natalie baked 60 chocolate chip cookies.

Each cookie uses 0.15 ounces of chocolate chips.

How many ounces of chocolate chips do Natalie used for her cookies?

____ ounces

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Mr. Garcia knows one acre has 208.7 square feet. He wants to know how many square feet there are in 2.5 acres? What operation should he use?

Add

Multiply

Subtract

Divide

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

How much would 16 hamburgers cost at L'Diner?

$_____

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Jane earned $2.70 per hour babysitting.

If she babysat for 6.5 hours, how much would she earn?

$_____

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?