Decimal Operations with Story Problems

Decimal Operations with Story Problems

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

fraction and decimal word problems

fraction and decimal word problems

7th Grade

12 Qs

All Operations Decimals Word Problems

All Operations Decimals Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

2.5 Decimal Word Problems

2.5 Decimal Word Problems

6th Grade

10 Qs

Addition Subtraction of Decimals

Addition Subtraction of Decimals

7th Grade

9 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Benchmark Review #1

Benchmark Review #1

7th - 8th Grade

11 Qs

Sol 6.5 Fractions, Decimals, Problem Solving

Sol 6.5 Fractions, Decimals, Problem Solving

6th Grade

13 Qs

Fraction and Decimal Word Problems

Fraction and Decimal Word Problems

6th Grade

13 Qs

Decimal Operations with Story Problems

Decimal Operations with Story Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

After buying some bananas for $64.90, Larry has $3.96 left. How much money did Larry have to begin with?

$65.24

$65.78

$68.86

$63.26

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Oliver bought 7 bags of candy. Each bag costs $1.50. How much money did he have to pay?

$7.50

$8.50

$10.50

$105.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

June has 1.32 pounds of candy. She wants to share it equally with herself and 3 friends. how much candy will each person receive? 

0.33

0.44

3.96

5.28

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Haley and her 4 friends decide to go out to dinner at AppleBee's. The bill for their table came to $85.30. If they want to split the bill evenly between them, how much will each person pay?

$17.06

$16.33

$20.16

$18.46

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Grim bought the class snacks for a job well done! If he spent $42.72 total, and has 12 students, how much did he spend on each student?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If gas costs $2.35 a gallon, and it takes 16.3 gallons to fill up my tank. How much will a tank of gas cost? 

$38.307

$38.31

$6.91

$13.95

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ms. Cantu drives 22.4 miles everyday. How many miles will she have driven after 5 days?

110 miles

112 miles

211 miles

118 miles

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ryan had $300 to purchase clothes. He bought 6 shirts and 6 shoes. Each shirt cost $16.98, and each pair of shoes cost $13.79.

How much money did he have left after these purchases?

115.38

184.33

184.62

269.23

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jasir had $21.50 to spend at the store. He spent $0.55 on gum, $3.85 on pencils, and $9.84 on a book. How much money did Jasir have left after buying the gum, pencils, and book?

$7.16

$7.26

$8.26

$8.36