Adding Subtracting Multiplying and Dividing Decimals with Word Problems

Adding Subtracting Multiplying and Dividing Decimals with Word Problems

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th grade Decimal Operations

6th grade Decimal Operations

6th Grade

20 Qs

Adding Decimals

Adding Decimals

4th Grade - University

16 Qs

Fraction and Decimal Word Problems

Fraction and Decimal Word Problems

6th Grade

20 Qs

Adding, Subtracting, Multiplying Decimals

Adding, Subtracting, Multiplying Decimals

5th - 6th Grade

15 Qs

Add Subtract Multiply Decimals

Add Subtract Multiply Decimals

5th Grade - University

20 Qs

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

6th Grade

15 Qs

Adding, Subtracting, Multiplying, Dividing Decimals Word Problems

Adding, Subtracting, Multiplying, Dividing Decimals Word Problems

8th Grade - University

19 Qs

Add and Subtracting Decimal Word Problems

Add and Subtracting Decimal Word Problems

6th Grade - University

20 Qs

Adding Subtracting Multiplying and Dividing Decimals with Word Problems

Adding Subtracting Multiplying and Dividing Decimals with Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 2 pts

When ​ (a)   decimals, I must always ​ (b)   the decimals.

adding or subtracting

line up

multiplying or dividing

get rid of

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When adding or subtracting with decimals, you -

Move decimals out

Shift decimals 3 places over

Line up the decimals

Ignore decimals

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the product of 54.5 x 2.23?

121.535

1215.35

10.95

109.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the product of 78.45 x 3.2?

251.04

2510.40

79.30

25.5104

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer the question above.

A

B

C

D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Yesterday I went to 7-11 and purchased 4 candy bars that were $1.25 each and 6 packs of gum that were $2.75 each. How much did I have to pay the cashier, before tax?

$7.50

$21.50

$5.00

$16.50

Answer explanation

1) Find the cost of the candy bars. (x)

2) Find the cost of the gum. (x)

3) Add the two costs.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Bentley took her two nieces to the zoo this past weekend. They bought two child tickets that cost $5.99 each, an adult ticket that cost $12.99, three lunches that cost $7.49 each and 3 waters that cost $4 each. If Mrs. Bentley brought a $100 bill, how much change did she receive?

40.56

59.44

41.44

100.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?