Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Multiplication and Decimals Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game. How much does he make per touchdown?
$5.17
$5.12
$5.14
$5.16
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Billy bought 3.5 pieces of wood to build a bird feeder. Each piece of wood cost $1.50. How much did Billy spend on wood for his bird feeder?
WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?
Division
Multiplication
Subtraction
Addition
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hummingbirds flap their wings extremely fast. Their wings can flap about 13.35 times per second. How many times would a hummingbird flap its wings in 11.15 seconds?
WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?
Multiplication
Division
Subtraction
Addition
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Olivia and Tom bought packets of chocolates. Olivia bought 1 packet and Tom bought 3 packets. Each packet cost $4.85. How much more did Tom spend than Olivia?
$0.97
$4.85
$9.70
$14.55
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 2 pts
A park is 1.1 miles long and 3.2 miles wide. What is the area of the park? DO NOT INCLUDE THE LABEL.
Hint: Area = Length x Width
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 2 pts
Hill Song Elementary is .40 the size of Hill Lake Elementary. If Hill Lake has 235 students, how many students are at Hill Song? DO NOT INCLUDE THE LABEL.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Decimal Places

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Math Word Problems Addition Subtraction Multiplication Division

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Multiply Decimals and Money

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Decimals Operations Word

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Multiplication and Division of Decimals

Quiz
•
6th Grade
18 questions
QUIZ | Converting Between Fractions, Decimals & Percents

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Decimal Multiplication

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplying Rational Numbers

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade