Dividing Decimals and Word Problems

Dividing Decimals and Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

adding, subtracting, multiplying and dividing decimals

adding, subtracting, multiplying and dividing decimals

6th Grade

15 Qs

REVIEW: Compute with Multi-Digit Numbers

REVIEW: Compute with Multi-Digit Numbers

6th Grade

20 Qs

Chapter 5 - Divide Decimals

Chapter 5 - Divide Decimals

5th Grade

18 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

20 Qs

Multiplying with Decimals

Multiplying with Decimals

5th Grade

15 Qs

Multiplication and Decimals Word Problems

Multiplication and Decimals Word Problems

6th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Decimals and Word Problems

Multiplying and Dividing Decimals and Word Problems

6th Grade

20 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th - 7th Grade

19 Qs

Dividing Decimals and Word Problems

Dividing Decimals and Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jamie bought 4 pounds of sugar for $2.56. What is the cost of sugar per pound?

Multiplication

Division

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Emily bought 15 books at a cost of $172.50. What is the cost of each book if they all cost the same?

Multiplication

Division

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

30 students went on the school trip. If the total cost of the trip was $802.50, then how much money does each student need to contribute?

Multiplication

Division

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?

7.95

6.95

9.93

8.73

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

June has 1.32 pounds of candy. She wants to share it equally with herself and 3 friends. how much candy will each person receive? 

0.33

0.44

3.96

5.28

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Mrs. Burks spent $3.87 on grapes at Kroger and bought 3.05 pounds, how much was each pound?
(Hint: since we are talking about money, you need to round!)
1.25
$2.80
$1.27
$1.30

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Anette used 17.76 inches of lace equally on 1.2 dresses. How much lace did she use on each dress?

17.76

14.8 inches
11.31 inches

21.312 inches

1.2 inches

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?